Media o Nas

Miesięcznik Samorządowy Gminy Pleśna

Powiat Tarnowski

DZIENNIK POLSKI

Coraz więcej szkół idzie w ślady Niecieczy

OŚWIATA. Szkoła w Niecieczy jest pierwszą katolicką placówką w powiecie. Niedawno odbyła się inauguracja dwóch kolejnych: w Milówce i Łoponiu.

Samorządowy amok likwidacyjny od lat nie oszczędza małych szkół. Radni zazwyczaj są głusi na rozpaczliwe protesty rodziców, którzy dla ratowania swoich placówek zgadzają się na przekształcenie ich w szkoły niepubliczne, nierzadko z przydomkiem "katolickie". Czy to ma sens i warto korzystać z takiego rozwiązania? W Niecieczy, która jako pierwsza poszła tą drogą, są przekonani, że tak.

Cztery lata temu oświata miała zniknąć z wioski, którą cała Polska zna dzięki pierwszoligowemu klubowi piłkarskiemu. Miejscowym z ratunkiem przyszła Danuta Witkowska. Mimo obaw, żona właściciela Bruk-Betu przejęła umierającą szkołę. Placówka została przekształcona w działający do dziś Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola. Sprawdziliśmy, co kryje się za murami.
Honor, Bóg, Ojczyzna - dewiza Wojska Polskiego wita nas po otwarciu drzwi. W schludnych korytarzach stoją obrazy z wizerunkiem Jana Pawła II. Na pierwszy rzut oka pełna powaga. Jednak gdzieś z oddali dobiegają słowa "Ona tu jest i tańczy dla mnie". Z sali wypadają roześmiane dzieciaki i zaczynają grać w piłkarzyki. Na ścianach wiszą zdjęcia piłkarzy Termaliki.
- Niektórzy nauczyciele mi "nie leżą", ale do Żabna nie chciałbym jeździć. Cieszę się, że mam szkołę tutaj - mówi gimnazjalista Konrad Knapik.
- Ciekawie są prowadzone lekcje historii. Ogólnie w szkole jest fajnie, Wszyscy się cieszą, czasami aż za bardzo - dodaje Dawid Chłoń.
W Zespole uczy się 108 dzieci - 25 w przedszkolu, 57 w podstawówce i 26 w gimnazjum. Rodzice chwalą sobie mało liczne klasy.
- Mam dwoje dzieci w tej szkole - bliźniaczki w klasie piątej. Warunki są rewelacyjne, nie muszę dowozić dzieci, jest też komfort nauki - nauczyciel ma indywidualne podejście do ucznia - zachwala Katarzyna Owca.
Katolicki profil placówki niesie ze sobą pewne powinności. Uczniowie zaczynają i kończą lekcje krótką modlitwą.
- Kultywujemy pewne wartości wynikające z powinności chrześcijańskich. Na przykład poprzez współpracę z parafią aktywnie uczestniczymy w jej życiu i akcjach charytatywnych. Niedawno przygotowaliśmy paczki dla dzieci z Ukrainy, które przekazał ksiądz proboszcz. Bycie uczniem szkoły katolickiej zobowiązuje - zaznacza Leszek Liszka.
Dyrektor szkoły przyjechał do Niecieczy z Tarnowa. Po czterech latach jest mocno zżyty z miejscową społecznością.
Wyniki uczniów są coraz lepsze. Przybywa sukcesów w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach. Szkoła przyciąga dzieci nawet z Żabna. Państwo Witkowscy zapewniają im dowóz. Katolicka placówka nie jest taka straszna, jak niektórzy myślą.
Co zrobić, żeby pójść w ślady Niecieczy?
- Podstawowym warunkiem do utworzenia szkoły, która może się posługiwać przymiotnikiem katolickiej jest uzyskanie zgody biskupa - mówi ks. Adam Nita z tarnowskiej kurii diecezjalnej.
Szkoła w Niecieczy jest pierwszą katolicką placówką w powiecie tarnowskim. Pod koniec stycznia odbyła się inauguracja dwóch kolejnych tego typu szkół w Milówce i Łoponiu w gminie Wojnicz. Zagrożone likwidacją placówki przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Organizacja prowadzi ok. 100 szkół w całej Polsce. Natomiast w sąsiednim Brzesku już od 2003 r. działa Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Placówkę otwartą w miejscu zamkniętego ośrodka zdrowia dla pracowników browaru prowadzi działające przy parafii św. Jakuba stowarzyszenie "Wzrastanie".

Artykuł z tygodnika Nowy Tygodnik do przeczytania tutaj

Dziennik polski o szkole w Niecieczy

Szkoła za zgodą biskupa

NIECIECZA. Setka dzieci uczęszcza od kilku dni do Publiczno-Katolickiego Zespołu Szkół

Inauguracja roku szkolnego 2009/2010 miała w Niecieczy szczególnie radosny charakter. Placówka oświatowa w tej wiosce miała zostać zamknięta, ale uratowała ją lokalna społeczność. Wiosną tego roku władze gminy Żabno ogłosiły zamiar likwidacji szkoły w niewielkiej Niecieczy. Samorząd uznał, że uczęszcza do niej zbyt mała liczba uczniów i dalsze jej utrzymywanie nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Mieszkańcy byli tymczasem odmiennego zdania. “Ich szkoła” przez lata integrowała wiejskie środowisko i nie mogli zaakceptować jej likwidacji. Rodzice uczniów nie zgadzali się tez na przekreślenie dorobku wieloletniej pracy społecznej na rzecz "ich szkoły”. I ocalili ją.

Jeszcze wiosną bieżącego roku dawano niewielkie szanse na przetrwanie szkoły, ale jej obrońcy dopięli swego. Dzisiaj mają uzasadnione powody do dumy. Ich determinacja uratowała szkołę od planowanej likwidacji i doprowadziła do powstania Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola w Niecieczy.

Przed kilkoma dniami uroczyście działalność. Aby uzyskać status placówki także katolickiej musiała być uzyskana zgoda biskupa ordynariusza, który przychylił się do prośby. Publiczny Katolicki Zespół Szkół i Przedszkola w Niecieczy jest jednym z niewielu tego rodzaju w Małopolsce.

Uczęszcza do niej ok.100 uczniów, a Zespół składa się z oddziału przedszkolnego z 30 dziećmi, klas szkoły podstawowej od jeden do sześć oraz oddziałem gimnazjum. Oprócz dzieci z Niecieczy, uczą sie w tej placówce także dzieci z kilku okolicznych wiosek.

Marek Baran

7 wrzesnia 2009